24 серпня 2017
15645
Инкотермс 2023 - таблица.
rating-stars Рейтинг 5
-->

Огляд та аналіз правил Інкотермс 2023 року

Введення у світ Інкотермс

Інкотермс (або Incoterms англійською) — це міжнародні правила, розроблені Міжнародною торговою палатою (ICC). Вони визначають умови доставлення товарів та ділять обов’язки, ризики та витрати, пов’язані з перевезенням та доставленням товарів між продавцем та покупцем. Ці правила стандартизують та уточнюють ключові терміни в міжнародній торгівлі, роблячи процес взаємодії між сторонами угоди більш прозорим та передбачуваним.

Для торгівлі B2B (торгівлі між бізнесами) Інкотермс мають особливе значення. Під час укладання міжнародних угод часто виникають різні невизначеності, пов’язані з тим, хто і в який момент відповідає за товар, хто платить за перевезення, страхування, мита та інші витрати. Інкотермс допомагає врегулювати всі ці моменти, надаючи стандартний набір умов, зрозумілих для бізнес-спільноти всього світу.

Наприклад, термін «FOB» (Free On Board) говорить про те, що продавець несе відповідальність за товар до того моменту, поки він не буде завантажений на судно у вказаному порту, після чого всі обов’язки та ризики переходять до покупця.

Знання та правильне застосування Інкотермс у B2B торгівлі дає змогу компаніям уникати непорозумінь, пов’язаних із доставленням та перевезенням товарів, а також знижує ризики юридичних спорів та додаткових витрат.

Міжнародна B2B торгівля залежить від чітко встановлених правил та умов доставлення. Інкотермс є міжнародним стандартом, що визначає обов’язки та ризики учасників.

mor01

Навіщо Вам потрібно знати про Інкотермс 2023

Ефективна та прибуткова B2B торгівля лежить в основі розуміння та застосування правил Інкотермс. Вони покликані надати чіткість у кожній угоді, зменшуючи юридичні ризики.

Знання та розуміння Інкотермс 2023 вкрай важливе для всіх, хто бере участь у міжнародній торгівлі. Ось чому:

 1. Ясність та визначеність: Інкотермс 2023 надають стандартний набір правил, які роблять торгові угоди між сторонами більш прозорими та визначеними.
 2. Скорочення ризиків: Визначення відповідальності на різних етапах транспортування товару допомагає скоротити ризики та неясності, які можуть виникнути під час доставлення товарів.
 3. Економія витрат: Розуміння кожного терміну Інкотермс дає змогу сторонам більш ефективно планувати та оптимізувати логістичні витрати.
 4. Універсальність: Інкотермс визнані та використовуються у всьому світі, що робить їх універсальним інструментом для міжнародної торгівлі.
 5. Придатність до різних способів транспортування: Інкотермс 2023 було оновлено так, щоб вони були застосовні до різних способів перевезення, включно мультимодальні перевезення.
 6. Полегшення юридичної роботи: Інкотермс знижують ймовірність юридичних суперечок, надаючи чіткі визначення відповідальності на кожному етапі процесу.
 7. Прозорість у вартості: Інкотермс допомагають обом сторонам угоди зрозуміти, які витрати вони несуть, що робить процес вартісного планування прозорішим.
 8. Відповідність світовим стандартам: Використання актуальних версій Інкотермс гарантує, що ваш бізнес відповідає світовим стандартам міжнародної торгівлі.
 9. Сприяє швидкій та ефективній торгівлі: Розуміння та правильне використання Інкотермс спрощує торгові операції, роблячи їх найшвидшими та ефективними.
 10. Оновлення та модернізація: Версія 2023 привнесла низку оновлень, що враховують сучасні вимоги та зміни у світовій логістиці.

Для тих, хто займається міжнародною торгівлею, незалежно від розміру компанії або обсягу угод, розуміння та застосування Інкотермс 2023 може стати ключовим чинником успішного ведення бізнесу.

Оновлення в Інкотермс 2023

2023 приніс зміни до структури Інкотермс, а саме додавання нових термінів, як-от DPU та коригування наявних умов. Однак важливо зауважити, що Інкотермс — це стандартні міжнародні правила, розроблені Міжнародною торговою палатою (ICC). Тому, коли ICC робить зміни чи оновлення до Інкотермс, ці правила застосовуються у всьому світі, зокрема і в Україні.

Правила Інкотермс 2023 в Україні

В Україні посилання на положення Інкотермс у контрактах мають юридичну силу, тоді як саме зведення правил виступає в ролі рекомендаційного документа. Водночас застосування цих правил активно практикується в бізнес-середовищі.

Трактування термінів Інкотермс 2023

Терміни Incoterms 2023 подаються у формі трилітерних кодів, загальна кількість яких становить 11.

 • Категорія С. Символіка — оплата основних транспортних послуг: CPT — призначення пункту доставлення, товар передається перевізнику покупця; CRF — встановлення порту без розвантаження; CIP — товар, що пройшов експортні митні процедури, передається перевізнику, якого обрав продавець; CIF — товар страхується і доставляється до вказаного замовником порту, без процесу розвантаження.
 • Категорія Є. Символіка — місце відправлення: EXW — товар відправляється зі складу продавця із зазначеної локації.
 • Категорія D. Символіка — процес доставлення: DDP — товар доставляється без мит та вільний від ризиків до вказаного пункту; DAT — розвантаження відбувається на терміналі; DAP — доставлення здійснюється до призначеного місця.
 • Категорія F. Символіка — основне перевезення не оплачується: FAS — товар доставляється до судна покупця у вказаному порту; FCA — доставлення до вказаного місця для перевізника покупця; FOB — товар завантажується на корабель у призначеному порту.

Рекомендується використовувати термінологію англійською, але для зручності сторін, документи можуть містити переклад термінів. Усі терміни умовно поділяються на дві основні групи:

 1. Правила для внутрішніх водних та морських перевезень: CRF, CIF, FAS, FOB.
 2. Правила для всіх видів транспорту: інші трилітерні коди, які застосовуються незалежно від обраних засобів транспортування.

Інкотермс 2023 року не регулює питання, пов’язані зі способами оплати, вартістю товару або переходом прав власності. Це доповнення до договору купівлі-продажу, а не його повний аналог. Будь-які умови контракту та використання термінів, мають відповідати національному законодавству. Тому дуже важливо ретельно погоджувати всі пункти та перевіряти договір на юридичну коректність.

Як вибрати правильний термін

Вибір правильного терміну впливає на успішне виконання міжнародного контракту, з огляду на специфіку бізнесу та різновид перевезення. Особливо в контексті Інкотермс, це є важливим етапом у торгівлі. Ваш вибір визначить відповідальність сторін за різні аспекти, як-от вартість доставлення, ризик втрати, пошкодження товару та відповідальність за імпортні та експортні процедури. Ось кілька кроків та рекомендацій щодо вибору правильного терміну:

 1. Визначте свою стратегію: Вирішіть, яку частину ризику ви готові взяти на себе. Деякі компанії вважають, що найкраще брати на себе більше відповідальності за перевезення та страхування, щоб контролювати процес, у той час, як інші вважають, що ліпше мінімізувати ризики.
 2. Розгляньте різновид перевезення: Деякі терміни Інкотермс найкраще підходять для певних видів перевезення. Наприклад, FAS і FOB найчастіше використовуються для морського перевезення.
 3. Розумійте ринок: Знайте звичаї та практики в країні вашого партнера. У деяких регіонах можуть бути особливі уподобання до певних термінів Інкотермс.
 4. Оцініть ризики: Розберіться, на якому етапі ви хочете передати ризик на покупця. Наприклад, під час використання EXW ризик передається покупцю практично відразу після передання товару, у той час, як під час DDP продавець несе ризик до моменту доставлення товару покупцю.
 5. Врахуйте додаткові витрати: Розуміння додаткових витрат, як-от страхування та митні платежі, допоможе вам вибрати найбільш вигідний термін.
 6. Поінформованість про регулятивні вимоги: Переконайтеся, що ви знаєте будь-які митні чи регулятивні вимоги країни призначення.
 7. Проведіть консультації: Обговоріть із вашим перевізником, брокером чи юридичним радником можливі складнощі, пов’язані з вибраним терміном.
 8. Чітко вкажіть у контракті: Який би термін ви не вибрали, переконайтеся, що він чітко вказаний у вашому контракті, щоб уникнути будь-яких непорозумінь у майбутньому.
 9. Регулярно переглядайте ваш вибір: Ваш бізнес, а також міжнародні ринки та регулювання, можуть змінюватися. Регулярно переглядайте свої вибрані Інкотермс, щоби переконатися, що вони все ще відповідають вашій стратегії та ризиковому профілю.

Вибір терміну Інкотермс може здаватися складним, але правильний вибір може суттєво підвищити ефективність та рентабельність ваших міжнародних операцій.

mor02

Інкотермс у контексті B2B

У B2B торгівлі ключову роль відіграють правила, що визначають умови доставлення та ризики. Ефективність та мінімізація ризиків — ось що цінується в B2B.

Розгляд деяких термінів

 • EXW, FCA іFAS: Вони визначають умови відвантаження та пов’язані ризики.
 • FOB, CFRіCIF: Відповідальність за перевезення, страхування та витрати визначаються цими термінами.
 • CIP, CPTіDAP: Ці терміни регулюють процес доставлення товарів.
 • ДПУ 2023DDP: Вони визначають відповідальність на різних етапах транспортування.

Стратегічний підхід до Інкотермс. Для досягнення успіху в торгівлі необхідно не тільки знання термінів, а і їхнє стратегічне застосування, з огляду на всі ризики.

Висновок: Розуміння та правильне використання Інкотермс — ключ до успішної міжнародної B2B торгівлі, що дає змогу стандартизувати умови та мінімізувати ризики.

Підпишіться на розсилки,

щоб ми ділилися з Вами вигідними пропозиціями, останніми новинами та корисними порадами щодо ведення бізнесу з Китаєм